Vahdettin Ertaş

Vahdettin Ertaş

SPK Başkanı

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin ERTAŞ, 2013 yılı Ocak ayında atandığı bu görevinin yanı sıra Yatırımcıları Tazmin Merkezi yönetim kurulu başkanlığını ve İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Forumu Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

Profesyonel hayatına 1987 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) uzman yardımcısı olarak başlayan Dr. ERTAŞ, SPK’da 1997 – 2001 yıllarında Kurumsal Yatırımcılar Dairesi Başkanlığı, 2002 – 2005 yıllarında da Ortaklıklar Finansmanı Dairesi (OFD) Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Dr. ERTAŞ, OFD Başkanlığı sırasında Doğal Afetler Sigortası Kurumu (DASK) yönetim kurulu üyeliği ve Vergi Konseyi Üyeliği görevlerinde de bulunmuştur. Bu görevlerini müteakiben Eylül 2005’de Altın Borsası Başkanlığına atanan Dr. ERTAŞ 2006 yılı Aralık ayına kadar bu görevi sürdürmüş, Aralık 2006’da ise SPK üyeliğine atanmış, 2012 yılı sonuna kadar 6 yıl süreyle bu görevini sürdürmüştür. 

Ülkemizde gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) ile şirket birleşmelerine ve bölünmelerine ilişkin ilk düzenlemelerin hazırlanması çalışmalarına liderlik eden Dr. ERTAŞ, bireysel emeklilik sistemi (BES)’nin kurulmasına yönelik mevzuat ve teknik alt yapı çalışmalarında SPK’da yürütülen çalışmalara da başkanlık etmiştir. Dr. ERTAŞ, yatırım fonları için SPK elektronik gözetim sisteminin (FONSİS) kurulması ile Altın Borsasının otomasyon projesi ve uzaktan erişim sistemini de gerçekleştirmiştir. 

Dr ERTAŞ, ilk, orta ve lise eğitimini Tokat ili Yeşilyurt İlçesi’nde tamamlamış olup, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. 1991 yılında da Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Bunun yanısıra 1996 yılında İngiltere Lancaster Üniversitesi’nde MBA derecesi ile yüksek lisans derecesi almıştır. Son olarak 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında Doktora derecesine hak kazanmıştır.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji