İtalya referandumunun Türkiye’ye etkisi ne olur?

İtalya referandumunun Türkiye’ye etkisi ne olur?

 

İtalya Pazar günü oyladığı referandumun sonucunda anayasal reformlara hayır dedi. İtalya başbakanı referandum kampanyasının başından sonuna kadar referandumdan sonuç hayır çıkarsa istifa edeceğini dile getirdi. Bugün İtalya Başbakan’ı görevi bıraktığını açıkladı. Bundan sonra görev ülkenin cumhurbaşkanında; önünde iki seçenek var:

  • 2018’e kadar geçici hükümet kuracak
  • Erken seçime gidecek

İtalya Cumhurbaşkanı için zor bir karar olacak ve vereceği iki karar da gelişmekte olan Türkiye’nin dolar ve euro ile ilgili sorunlarına katkı yapacak ya da azaltacak. İtalya bu referandumdan hayırla aslında kısa ya da orta vadede bir seçim belirsizliğine gitti. Ülkede ki muhalefet İngiltere’den sonra İtalya’nın da AB’den ayrılmasını uygun buluyor. Bu ise euro için ciddi bir sorun ve değer kaybı teşkil etmekte. Diğer taraftan İtalya’nın bankacılık sisteminde her ne kadar sıkıntı yok denilse de bankaları batmak üzere ve bir an önce gerekli müdahaleler yapılmazsa İtalya’yı zor günler bekliyor diyebiliriz.

 

Sonuç ne olursa olsun İtalya halkı bazı şeylere uyanmış görünüyor. Şimdi İtalya erken seçime de gitse, geçici hükümette kurulsa önlerinde çözmeleri gereken bir banka krizinin yanı sıra AB’den çıkmalı ve kalmalı denilen iki kutuplu bir seçim hayatı yaşayacak ve bu sürede olacak her olay Euro’nun fiyat artışını doğrudan etkileyecek. Ayrıca seçimi milliyetçi tarafın kazanması halinde Türkiye AB’ye üyelik sürecinde bir destekçisini daha kaybetmiş olacak.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji