İtalya Halkı

İtalya Halkı "Hayır" diyerek ne mesaj verdi?

İtalya'da tüm dünyanın beklediği referandum sonuçlandı.

Günlerdir beklenen İtalya'nın referandum oylaması sonuçları Pazar gününü pazartesiye bağlayan gece açıklandı. İtalyan halkı anayasa değişikliğine kesin bir dille "Hayır" dedi.

 

Peki, İtalya Halkı neye hayır dedi?

 

Başbakan Renzi İtalya'nın siyası sisteminin çok ağır olduğunu ve gerekli önlemleri mevcut yapı ile gerektiği zamanda alamadığı için bazı değişikliklere gitmek istedi. Bunlar içinde en önemli olanları temsilciler meclisi ile eş yetkilere sahip olan senatonun yetkilerinin azalması. Senatör sayısı 315'ten 100'e düşürülecek 100 senatörden de 21 âdetinin belediye başkanları arasından hükümet tarafından seçilmesini öngörüyordu.

 

Sistemde bütün yasalar hem temsilciler meclisi hem de senatonun onayını alana kadar yasalaşamıyordu. Renzi'nin önerdiği sistemde se yasa, bütçe onayı, hükümete yönelik güvenoyu temsilciler meclisinin yetkisine bırakılırken senato meclisi Cumhurbaşkanı, anayasa mahkemesi yargıç seçimi, AB anlaşmaları, anayasa reformu gibi konularda yetkili olacaktı. Bunun yanında AB ayrılma karşıtı muhalefetlerde susmak zorunda kalacak, euro ve birlik daha sağlıklı bir hal alabilecekti.

 

 

Başbakan ve destekçileri bürokrasiyi sadeleştirmenin hem maliyetleri azaltacağı hem de daha hızlı kararlar alınmasını sağlayacağını düşünüyordu. Bu reformlara karşı çıkanlar ise tek partili siyasi bir hayattan ve hükümetin aşırı yetkilerinden korktuklarını dile getiriyorlardı.

 

 

Sonuçlar açıklandı İtalya halkı hükümetin tek partili dönemi yerine yavaş ama herkesi memnun edecek ikinci sonucu yani referandumda "hayır" çıkardı.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji