İşsizlik, Kosgeb destekleriyle neden azalmıyor?

İşsizlik, Kosgeb destekleriyle neden azalmıyor?

Kosgeb'in uygulamış olduğu yeni girişimci desteği de işsizlik rakamlarına çare olmadı

Türkiye'nin içinde bulunduğu terör, darbe girişimleri, piyasa ve başkanlık seçimleri derken, bir de üstüne, temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı. Geçen yıl Temmuz ayında 9,8 olan işsizlik oranı, bu sene 10,7 gibi rakamlara ulaştı. Ağustos ayında işsizlik ise %11,3’e kadar yükseldi. Üstelik işsizlik rakamları; son iki senedir mayıs ayından sonra yeni yıla kadar olan süreçte hep yükseldi. Bu durum; aralık ayına kadar, daha fazla işsizlik ve ekonomik kayıp anlamına geliyor.

Seçimlerden önce, devletin yeni iş kuracaklar için ciddi vaatleri vard. Bunları teker teker gerçekleştirdiler. Buna rağmen; bir türlü işsizlik azalmadığı gibi, artmaya devam ediyor. KOSGEB; iş kuranlara 2000 tl iş kuruluş desteği veriyor. Ofis kurulumundan sonra ise; her ay kira ve personel desteği sağlıyor. Bu yeni iş kuranların işine yarıyor mu? Hayır!

Yeni iş kuran bir gencin, kabaca giderini hesaplarsak; kira: 1000 tl, stopaj: 200 tl, bağkur:  560 tl, muhasebe: 440 tl, elektrik-su-aidat-int: 500 tl, 1 çalışan net maaş: 1300 tl, aylık kendi geçimi için: 1300 tl.  bir çalışan işveren maliyeti: 700 tl. Toplamda aylık 6000 tl gideri var.

KOSGEB; iş kuran bu gencin, sadece 1380 lirasını karşılıyor. Üstelik bazı bürokratik yavaşlıklara bağlı olarak, uzun bir zaman alıyor. Bunu ödemesi için devlete; sgk ve maliyede hiçbir borcu olmamalı. Aylık 6000 tl ile şirketini çevirmesi için bu gencin, %20 karla iş yaptığını düşünürsek; 36000 tl + kdv tutarında iş yapmalı ki, 30 000 tl maliyeti karşılayıp, 6000 tl da elinde tutabilsin. Ancak yıllık 509 000 tl ciro yapması halinde, bu tabloya ulaşılabilir. Devlet desteği; 509 000 tl ciro içinde, sadece 16 560 tl’yi destekliyor. Bu halde de teşvikin pek bir önemi kalmıyor.

 Peki, nasıl olmalı?

*Limited şirketler kurulduğunda, 1 sene kapatılamıyor. O halde, destek süresi bir sene olmalıdır.

*Öncelikli olarak,  teşviklerden yararlanmak için; iş kuracak kişi mezun olduğu alanda ya da deneyimini ispatlayabildiği alanlarda işler kuracaktır. (Bilgisayar mühendisi ise; yazılım şirketi ya da lise mezunu ise; açmak istediği iş kolunda, en az 3 sene sgk'lı çalışma şartı getirilmelidir). Böylece; kişiler bildiği işi yaparak, zarar etmesi önlenmeye çalışılmalıdır.

*Teşvik alacak kişi; aynı şekilde girişimcilik eğitimine tabii tutulmalıdır.

*İş kurmadan bir gün önce, her ay 60 tl genel sağlık sigortası alıp; bir gün sonra her ay 560 tl talep etmek, ödeyemeyeceğini bile bile borçlandırmak demektir. Bir sene boyunca; sanayi ve teknoloji girişimci desteği gibi, bağkur devlet tarafından ödenmelidir.

*Yeni iş kuranların; muhasebe iş yükleri de, bir sene boyunca 100-150 tl gibi makul bir ücrete çekilmelidir.

*Kiradan stopaj; bir sene alınmamalıdır. Bir sene sonra da; emsal bölgede kirayı, daha düşük gösterme şansı olmamalıdır. Evin ofis olarak kullanılabileceği; çeviri, yazılım, danışmanlık vb. işler için; bir sene boyunca, yönetici bilgilendirilmek suretiyle geçici gösterilebilmelidir. 

*Sigortalı işçi çalıştırıyorsa, çalıştırdığı bir işçi için işveren payı; 12 ay için devlet tarafından karşılanmalıdır. Karşılığında devlet ne kadar süre teşvik verdiyse, o kadar süre de teşviksiz personel çalıştırmaya devam edilmelidir.

*Gelir vergisi, bir sene için muaf olmalıdır. Bu süre zarfında, tüm kesilen faturalar banka üzerinden(havale, EFT, pos cihazı, mobil ödeme sistemleri vb.) ödeme alınmış şekilde olmalıdır. Böylece, fatura kaçırmasının önüne geçilmiş olacaktır.

*Bu teşvikler; bir sene sonunda banka üzerinden yapılan işlemler toplamında; toplam kesilen fatura tutarı 100 000 tl altında ise, şirket otomatik olarak kapanmalıdır. Çünkü; şirket maliyetinin %50  altında bir iş hacmi var demektir. Eğer 100 000 tl gibi bir rakamın üstünde ise; 2. seneye geri ödemeli faizsiz kredi desteği sunularak, işi büyütmesi ve ilerlemesi için destek olunmalıdır.

KOSGEB kuruluş sonrası desteği 30 000 tl  destek sağlarken, böyle bir sistemde devlet kasasından sadece 17520 tl para çıkmaktadır. İş kurmak isteyenler de sadece işleri ile ilgilenecektir. İş yapamadıklarında ise ; SGK, Muhasebe, Stopaj gibi sabit giderleri olmayacaktır. Bu sayede, batmaları engellenmiş olacaktır. Devletin yapması gereken cebinden çıkartıp para vereceğine masrafları kısarak tüzel kişiliklerin ayakta kalmasını sağlamaktır.

Amaç bağcıyı dövmek değil de, bağı kurtarmaksa; kısa zamanda küçük yatırımcı ve girişimcilerle iligli teşviklerde ciddi adımlar atılmalıdır. İşsizlik oranı düşürülerek, iş bulamayan gençlerin umudu KPSS olmaktan çıkarılmalıdır. 

 

 

 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji