Dün piyasalarda neler olmuştu?

Dün piyasalarda neler olmuştu?

Haftanın ilk işlem günü daha çok yurt içi piyasalarda açıklanan datalara odaklandık. Bu noktada cari açık ve özellikle de 3. Çeyrek büyüme verisi piyasanın odağında bulunmaktaydı.

  • İlk olarak cari açık verisine bakalım… Aylık data piyasaların beklentileri doğrultusunda 1.67 milyar dolarlık açık yönünde gerçekleşti. 12 aylık cari açık datası ise 33.7 milyar dolar olacak açıklandı. Cari açıkta yaşanan bu artışın en önemli nedeni olarak; dış ticaret açığındaki artış, hizmetler dengesi fazlasında azalma ve birincil gelir dengesi açığının azalması gösterildi.
  • Piyasanın tüm dikkati ise 3. Çeyrek büyüme verisi üzerindeydi. Ortak konsensüs ekonominin 3. Çeyrekte daralacağı yönünde bulunmakta fakat bu daralmanın derecesine yönelik tartışmalar oluşmaktaydı. Piyasa beklentisi %0.5 oranında daralma yönünde olsa da ekonominin %1.8 oranında daraldığını gördük. 2009 yılından bu yana ( 27 çeyrek sonra bir ilk ) ekonomideki ilk daralma verisi olduğunu not edelim. Burada dikkat çeken nokta ise hane halkı harcamalarının %3.2 oranında azalması ve kamu harcamalarının %23.8 oranında artış kaydetmesiydi. Yani devlet harcamaları bu denli artmasına karşılık ekonomide daralma meydana gelmiş durumda.

Küresel piyasalarda ise en dikkat çeken fiyatlama petrol üzerinde gerçekleşti. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin de üretimi kısma konusunda anlaşması ( 558 bin varil / gün ) ve Suudi Arabistan’ın daha önce anlaşılan rakamdan daha yüksek bir kısıntıya gidebileceğini beyan etmesi petrol fiyatlarında ralli yaşanmasını sağladı. Vadeli piyasada ham petrol fiyatları 54.50 seviyesine kadar yükseliş yaşarken brent petrolde ise 57.20 seviyelerine kadar yukarı yönde hareket kaydedildi.

Bugün piyasalarda takip edilecek önem derecesi yüksek gelişmeleri vurgulayalım…

İlk olarak güne Çin dataları ile başladık. Kasım ayına ilişkin sabit varlık yatırımları verisi piyasa beklentileri doğrultusunda %8.3 oranında artış kaydetti. Çok daha önem arz eden sanayi üretimi datasında ise %6.1 olan beklentilerin hafif de olsa aşılarak %6.2 oranında açıklandığını görüyoruz. Perakende satışlar verisi ise %10.1 olan beklentilerin üzerinde %10.8 oranında gerçekleşti. Son dönemde Çin tarafında açıklanan pozitif data serileri ile uyum veriler olduğunu ve küresel ekonomi adına pozitif bulduğumuzu belirtelim.

Gün içerisinde ilk olarak Almanya TÜFE verilerine odaklanacağız. Yıllık bazda %0.8 ve aylık bazda ise %0.1 oranında genişleme beklentisi bulunuyor. Ayrıca saat 13.00’da ZEW Ekonomik hissiyatı verileri de önemle izlenecek. Beklenti 14.0 olarak açıklanacağı yönünde. Mevut koşullar endeksinde ise 59.2 şeklinde beklenti oluşmuş durumda.

İngiltere’den ise ÜFE ve TÜFE verileri geliyor. Yıllık bazda ÜFE datası önemli olacak. Beklenti %1.1 oranında artış yönünde. TÜFE’de ise aylık beklenti %0.2 oranında artış şeklinde.

ABD tarafında ise ihracat ve ithalat fiyat endekslerini izleyeceğiz. Fakat bu dataların ABD doları üzerinde net bir etkide bulunmayacağını düşünüyoruz.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji