Apple Vergi Cezası İçin İtiraza Hazırlanıyor

Apple Vergi Cezası İçin İtiraza Hazırlanıyor

Apple vergi cezası için itiraza hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple vergi cezası için itiraza hazırlanıyor. Patent haklarını İrlanda’da tutan Apple, Amerika’da ödeyeceği vergi tutarı olan %35 lik vergi yerine, İrlanda’da %12.5 civarındaki vergiye tabi oluyor. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yaz içerisinde, İrlanda’nın Apple’ın diğer işletmelerden daha az vergi ödemesine imkan sağlayarak, vergi oranının yüzde 1’e kadar inmesine müsaade ettiğini açıklamıştı. Bu duruma karşı AB yetkilileri 13 milyon avroluk eksik vergi cezası getirdiler. Bu “eksik vergi” cezalandırmasına karşı, Apple şirketi itiraza hazırlanıyor.

Apple şirketinin kullandığı bu taktik, bir çok Amerikalı şirket tarafından da kullanılıyor. Bu durum vergilendirmelerde ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Apple yetkileri AB’nin bu tutumuna karşı itiraza hazırlanıyor. Apple yetkilileri, İrlanda’nın vergi yasalarını çiğnemeden, bu cezanın ödemeneyeceği beyanatında bulundular.

Apple, AB’nin ceza bedelini belirlerken İrlanda’nın seçilmiş vergi uzmanlarından gelen tavsiyeleri göz ardı ettiğini öne sürdü. Cupertino merkezli şirkete göre, AB cezayı keserken finansal zararı yüksek  seviyede tutma amacıyla hareket etti. Apple, kendi önerdiği ödeme oranlarının daha gerçekçi olduğunu savundu.

Apple’ın İrlanda merkezli şirketinin,  özel bir vergi anlaşması ile AB yasalarına aykırı davrandığını savunan Avrupa Komisyonu, bu durumun Apple şirketine haksız avantaj sağladığını düşünüyor. Vergi cezası süreci devam ederken, İrlanda Apple’ın yanında olduğunu açıkladı.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji